Regina + Riff

Cuma, Şubat 24, 2017

Kitsch müzik deyince aklımda (tabii ki rengarenk güllü kadife bir kumaşın üzerinde) neon harflerle beliren iki isim: Regina Spektor ve Riff Cohen.
İkisi de müthiş yaratıcı ve yetenekli, ikisi de bir miktar deli.
Regina ile tanışıklığımız daha eski ve tamamen tesadüfler üzerine kurulu. Yağmur hakkında şarkılar ararken kendisinin Raindrops adlı  yayınlanmamış, demo aşamasında kalmış şarkısının cızırtılı konser kaydına denk geldiğimde, senelerden 2006, çağlardan liseydi. O berbat kayda karşın bir şeyler sezip, bu ismi araştırmaya başlamış, sonucunda da zorlu koşullarda Loveology kaydına ulaşmıştım. 

"I'm sorry-ology, forgive me-ology, love-ology, Love-ology.
Oh, forgive me, Oh, forgive me, Oh. Forgive me, forgive me, forgive me-ology"


Doğru mu duydum? Gerçekten kelimelerin sonuna -oloji ekleyip bir de sınıfla konuşur gibi şarkı mı yapmıştı bu şekerle kaplı sese sahip kadın? Daha tanımadan sevmiştim, dünyada ne biçim de güzel şeyler oluyordu. Sabahları serviste giderken kafamdan bu şarkının kim tarafından kime, ne üzerine yazılmış olabileceğine dair masallar uydururken uyuyakalır, okula vardığımızda uyanırdım.

Sonraları, Us, Samson, Hero derken; Regina'nın deli dolu şarkıları hayatımın soundtrackine inceden eklenivermişti bile. Zor günlerin ardından sıklıkla dinlediğim, dünya sakinleştiricisi Ghost of a Corporate Future ise bir nevi dost tesellisi oldu. Neticede Soviet Kitsch albümü, albüm koleksiyonumda en sık dinlenenler arasındaki yerini hiç kaybetmedi.


Riff'le ise tanışmamız daha geç, üniversitenin son yıllarına tekabül ediyor. Hayatımıza A Paris ile giren Riff, içimizdeki büyüyünce dansöz olmak isteyen çocuğa hitap etmeyi pek iyi biliyor. Marrakech ile gönlümü iyiden iyiye çalan bu rengarenk çılgın, benim için kitsch müzik tanımının karşısında Regina'nın yanına oturmayı başardı.

Hazır bahar geliyorken, kendinize biraz saçma, biraz keyifli, biraz naynay, biraz laylay bir öğleden sonra çalmak isterseniz, bu iki güzel delinin şarkılarından başlayabilirsiniz.

Sevgiler,

You Might Also Like

0 yorum

Yorumlarınız değerli, haydi sohbete katılın!

We Have A Rule

We Have A Rule

Yasal Uyarı

Bu sitedeki tüm metin ve görseller, telif hakkı yasası ile korunmaktadır. İzinsiz ve kaynak göstermeden kullanımı, yasanın ihlali sebebi ile kullanan kişi hakkında yasal işlem başlatma sebebi sayılır.

Twitter

Subscribe