Almanya Road Trip Gün 6: Hannover

Cuma, Temmuz 15, 2016

Bu seyahati bu kadar uzun zamana yayarak yazdığı için kendini suçlu hisseden blogger, erteledikçe ertelediği fotoğraf editleme işinde hatrı sayılır bir ilerleme kaydedince, hızlıca blogunun başına geçti ve 6. günü yazmaya koyuldu! İşte karşınızda "Almanya Road Trip" serisinin yeni yazısı!

Şu ana kadar yaptıklarımızı okumak için (birinci gün, ikinci gün, üçüncü gün, dört ve beşinci gün) üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Hannover'deki günümüzün yıldızı, buraya geliş amacımız olan Herrenhausen Bahçeleri'ydi. "Bahçe benim hayatım" diyecek seviyede bahçesine bağlı ve düşkün olan Electress Sophia'nın (1630-1714) şahane estetik anlayışını yansıtan bahçe konusunda en çok söylenen şey, sanıyorum ki şaşkınlık ve hayranlıkla dolu kocaman bir "Ooooo!"dur.
İçeride bir zamanlar pek güzel bir saray da mevcutmuş ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında yerle bir edilmiş. Şimdi yeniden inşaa edilen bölümü konferans salonu ve müze olarak iş görse de, eski günlerinde çok daha görkemli olduğu kesin.Bahçenin içinde bir de dev fıskiyeler var. Belirli saatlerde çalışıyorlar. Her köşesi öyle huzurlu, sessiz ve temiz ki, bir köşeye oturup saatlerce ağaçları, kuşları, bulutları izlemek istiyor insan.Bahçenin çıkışına doğru Niki de Saint Phalle'nin imzasını taşıyan Grotto var. Başka bir yerde ve zamanda çok daha büyük bir heyecanla karşılayabilirdim ünlü sanatçının bu işini... Ancak dürüst olmak gerekirse kafamda peri masalları ve kulağımda piyano prelüdleri ile romantik romantik dolaştıktan sonra bir anda pek de modern sanat ruhuna bürünemedim.
Grotto'dan çıkınca, parkın sonundaki minik kafeye ulaşmış oluyorsunuz. Biz o sırada çok aç değildik ancak gidecekler orman meyveli pastalara bir göz atsın derim. Efsane görünüyorlardı! Raventli limonata ve cappucino eşliğinde biraz dinlenip, günün devamı için enerji topladık.

Günün büyük bir kısmını bahçede geçirdikten sonra merkeze dönüp (aşağıdaki bızdık metroda yanımızda oturuyordu) biraz daha dolaştık ve ertesi gün için dinlenmek üzere otelimize döndük.


Sevgiler

You Might Also Like

2 yorum

  1. Çocukluğumun geçtiği bu şehirde en sevdiğim yerdi Herrenhausen Gardens. <3

    YanıtlaSil

Yorumlarınız değerli, haydi sohbete katılın!

We Have A Rule

We Have A Rule

Yasal Uyarı

Bu sitedeki tüm metin ve görseller, telif hakkı yasası ile korunmaktadır. İzinsiz ve kaynak göstermeden kullanımı, yasanın ihlali sebebi ile kullanan kişi hakkında yasal işlem başlatma sebebi sayılır.

Twitter

Subscribe