Yabancı Dil Öğrenenler İçin 6 İpucu

Pazar, Şubat 07, 2016God dag!*
Comment ça va?**

Yabancı dillerle aranız nasıl? Benim en keyif aldığım şeylerden biri yeni diller öğrenmek, öyle ki bunu oldukça sevdiğim bir hobi olarak sayabilirim. Çocukluğumdan beri çeşitli aşamalarda olduğum diller ile içli dışlıyım. Henüz çok küçükken, sabahları erken saatlerde kalkıp BBC Prime'daki çocuk programlarını izlediğimi hatırlıyorum (hatırlayan var mı?). Konuşulanları anlamamak benim için ciddi bir sorundu o dönem, istediğimiz kanalı istediğimiz dile çevirecek bir makinenin hayalini kurardım hatta. Belki de bu şekilde başlamıştır yabancı dillere olan merakım, amaç daha çok şey "anlayabilmek"...

O günlerin üzerinden geçen 20 yıldan fazla zamanda birtakım gelişmeler oldu tabii. Öğrenmeye niyetlenmiş olduğum dillerin bir kısmını oldukça iyi kullanabiliyorum (İngilizce, Almanca), bir kısmı biraz daha orta seviyede (İtalyanca, Fransızca) ve bir kısmı da daha çok yeni sayılır, çat pat anlayıp bir kaç hayati cümleyi kurabiliyorum (İsveççe, Norveççe). Gelecek planlarım arasında orta seviyedekileri "iyi"ye, "giriş"tekileri de "orta"ya ilerletmek var. Böylece yeni "giriş"lere yer açılmalı değil mi!? Bu benim için eğlenceli bir uğraş olduğundan, zaman buldukça kurslara, eğitimlere gitmeyi ya da evde kendi kendime kitaplar eşliğinde çalışmayı seviyorum.

Durum böyle olunca, sık sık duyduğum bir soru var: "Yabancı dil öğrenirken nelere dikkat etmeliyim?" Ben de bugüne kadarki deneyimlerime dayanarak bir derleme yapmaya karar verdim.

1. Her şey sizde başlıyor, sizde bitiyor
Öğrenmek istediğiniz dil ister her yerden kaynak bulabileceğiniz İngilizce gibi popüler bir dil olsun, ister pek de kimsenin konuşmadığı, sadece yerel halk ve Sigur Rós üyeleri arasında konuşulan İzlandaca gibi bir dil olsun, siz istedikten sonra her şey olur! Gözünüzün korkmasına izin vermeyin, motivasyonunuzu kaybetmeyin.

2. Önce İngilizce öğrenin
Evet bu biraz garip bir öneri gibi görünebilir, ancak çok dilli bir hayat hayal ediyorsanız daha çok kaynağa ulaşabilme ve yabancı dil öğrenmenin mekanizmasını anlayabilmek için İngilizce'den başlamak (tabii ki şart olmamakla beraber) mantıklı bir adım olur. Birçok dil için Türkçe yazılmış kaynak bulmak neredeyse imkansız olduğundan İngilizce bilmek bu aşamada epey kilit bir rol oynuyor.

3. Her gün tekrar yapın
Saatlerinizi masa başında geçirmek zorunda değilsiniz, ancak gerçekten bir dilde yetkinlik kazanmak istiyorsanız günde en az 1 saatinizi ayırmanız şart. Her gün yeni bir konu öğrenmeye çalışmak yerine bir gün yeni konu, ertesi gün tekrar ve hafta sonu bütün hafta öğrenilenlerin yeniden tekrarı şeklinde bir yol izlerseniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yaradığını göreceksiniz.

4. Kelime ezberleyin
Hiç şaka yapmıyorum! Kelime kartlarınız en büyük yardımcınız olacak. Tabii ki kendinizi parçalarcasına ezber yapın demiyorum ancak dil kelimelerden oluşur ve dağarcığınız ne kadar geniş olursa dile de o kadar hakim olursunuz. İlkokuldayken şuna benzer 6 bölmeli ahşap bir kelime kutumuz vardı. Kelime kartlarınıza doğru bildikçe sıra atlatıyorsunuz, yanlış bildiğiniz kelimeler de hoop başa, yani ilk bölmeye dönüyor! Böylece her kelimeyi en az 5 kere doğru bilecek kadar iyi ezberliyorsunuz. Böyle bir kutuyu karton kullanarak evde kendiniz de yapabilirsiniz, sıradan bir ikea kutusunun içine mukavvadan seperatörler de yerleştirebilirsiniz, üzerine rakamlar yazdığınız 6 ayrı kese/torba/hatta buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz. Önemli olan niyet, önemli olan motivasyon!

5. Kitap/dergi okuyun, film/dizi izleyin, şarkılar dinleyin
Hangi dili öğrenmek istiyorsanız kitaplarını okuyun. Tabii ki her şeyi anlamanız mümkün değil (en azından başlarda) ancak o göz aşinalığı bile çok işinize yarayacak. İlk başlarda çocuk kitaplarından yola çıkabilirsiniz. Benim özellikle İtalyanca ve Fransızca öğrenirken çok işime yarayan şeylerden biri resimli sözlüklerdi mesela. Ayrıca yerel diziler, TV programları izlemeniz ya da şarkılar dinlemeniz günlük konuşma diline kulak dolgunluğu kazanmanızı sağlar ve telaffuz konusunda size yol gösterir. Eğer kitap okurken bilmediğiniz kelimeler sebebiyle odaklanamıyor ve kopup gidiyorsanız dergi okuyun. Çoğu yabancı dergi uluslararası da satıldığı için zorlanmadan zevkinize göre bir dergi bulabilirsiniz. Öğrenmeye çalıştığınız dil Norveççe gibi Türkiye'de kaynak bulması neredeyse imkansız bir dilse de sizi App Store'a alalım... Biraz araştırma ile dilediğiniz dilde dilediğiniz dergiyi tabletinize indirip okuyabilirsiniz.

6. Yurt dışına gidin ve bol bol konuşun!
Risk alın, çıkın odanızdan ve gidin o ülkeye. Dil kursu için, gezmek için, okumak için, staj için, çalışmak için, akraba ziyareti için, arkadaşınızı görmek için... Gidin ve bir süre orada yaşayın, arkadaşlar edinin. Bir dili konuşarak öğrenmek en etkili, en hızlı ve en kesin yoldur.

Bu 6 yol, benim için müthiş faydalı olmuş (ve hala da olan) dil öğrenme teknikleri. Unutmayın, eğer bir şeyi istiyorsanız çalışmanız gerek. Emeksiz yemek, çabasız polyglotism olmuyor! Ama bilmekte de fayda var: Her gün belli bir sürenizi ayırarak altından kalkamayacağınız dil yok!

*İsveççe "İyi günler"
** Fransızca "Nasılsınız?"

Sevgiler

You Might Also Like

4 yorum

 1. Kelime kutusu fikrini ilk kez duyuyorum ama mantıklı geldi. Bir gün Fransızca öğrenme hayalimi gerçekleştirebilirsem bu öneriyi deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 2. bu hayatta en çok istediğim şeylerden biri galce öğrenmek. umarım bir gün kolları sıvayıp girişirim bu işe ve bu esnada da burada yazılanları bir kere daha açar okurum. verdiğin motivasyon için teşekkürler ++

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galce mi? Ne kadar güzel! O zaman bu yolda başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum :)

   Sil

Yorumlarınız değerli, haydi sohbete katılın!

We Have A Rule

We Have A Rule

Yasal Uyarı

Bu sitedeki tüm metin ve görseller, telif hakkı yasası ile korunmaktadır. İzinsiz ve kaynak göstermeden kullanımı, yasanın ihlali sebebi ile kullanan kişi hakkında yasal işlem başlatma sebebi sayılır.

Twitter

Subscribe